AuthorTopic: Troy (2004)

Troy (2004)
on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 13:50

Boggy93

Membru

O adaptare de exceptie dupa marea epopee a lui Homer, filmul urmareste asediul Troiei de catre greci. Dupa 10 ani de lupte crancene, razboiul a ajuns la final, insa grecii nu vor sa plece fara sa cucereasca citadela pe care nici o alta armata nu reusise sa o infranga. Paris, printul Troiei, o rapeste pe frumoasa Helena, sotia regelui Menelau, iar aceasta insulta nu poate fi suportata. Afrontul adus lui Menelau il face pe fratele sau, Agamemnon, puternicul rege din Micene, sa uneasca armatele Greciei pentru a apara onoarea familiei. Insa lupta se transforma rapid intr-o dorinta avida de putere pentru suprematia vastului sau imperiu.
Genul: Dragoste / Istoric / Drama / Actiune

Troy (2004)
on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 13:54

Mircea

Manager

http://www.nebunidebuni.com
Merita vazut!!!

Troy (2004)
on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 14:06

Boggy93

Membru

Un film exceptional!
O realizare nemaipomenita... pacat ca nu s-a ridicat in nici-un punct de vedere la nivelul de Oscar insa eu cred ca merita.
Un Brad Pitt indrodus perfect in rolul lui Ahille cu o personalitate puternica, neinfricata si neobosita; un Eric Bana impunator si la fel de abil in rolul lui Hector (cel mai bun luptator a Asiei din acea epoca) care i-ti transmite un profund sentiment de patriotism (preferatul meu din film :22: ) ; un Orlando Bloom oarecum potrivit pentru rolul lui Paris; o Diane Kruger foarte frumoasa si cea mai potrivita pentru rolul lui Helen (totusi personajul meu feminin preferat este Rose Byrne in rolul lui Briseis)... si, bineinteles, un Sean Bean exceptional introdus in rolul lui Odysseus.
Intr-un final un film deosebit, unic... macar pentru urmatorii 10-20 de ani (dupa parerea mea). :22:
Nu aveti nimic de pierdut daca i-l vizionati, ba din potriva. :21:

Troy (2004)
on: la data de Dum 5 Sept 2010 - 10:44

Alecs_in_Actiune

Sunt un nou membru

L-am vazut idem boggy merita vazut

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum