AuthorTopic: 300 - Eroii de la Termopile

300 - Eroii de la Termopile
on: la data de Mier 11 Aug 2010 - 21:49

Boggy93

Membru

O drama istorica, a carei actiune este plasata in timpul razboiului greco-persan, respectiv in 480 BC, in timpul bataliei de la Termopile. Filmul are in centru figura eroului antic, intruchipat de regele spartan Leonidas, care si-a condus armata formata din 300 de oameni impotriva armatei persane invadatoare. Legenda spune ca valoarea, curajul si spiritul lor de sacrificiu a inspirat intreaga Grecie sa se uneasca impotriva inamicilor persani, actiune ce a condus la inceputurile democratiei.In acest film regizorul Zack Snyder apeleaza la uzul de efecte speciale si la fotografia digitala ce ii permit sa reconstruiasca locurile si personajele din nuvela lui Miller in mod viziv exceptional,facand acest film unic de genul sau.Filmul a ocupat locul noua dintre filmele din 2007 si a incasat la nivel international 456 milioane de dolari.

Ultima editare efectuata de catre Boggy93 in Joi 12 Aug 2010 - 9:09, editata de 1 ori

on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 7:12

Mircea

Manager

http://www.nebunidebuni.com
Foarte frumos si acest film!

on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 8:42

Boggy93

Membru

Intr-adevar. O viziune mai mitica asupra episodului legendar a celor 300 de eroi istorici.
Prezinta viata Spartanilor in punctul lor de mare glorie... apoi urmeaza un lent apus asupra civilizatii grecesti...
Efecte speciale foarte bune si o poveste captivanta care i-ti arata viata (in intregime) de luptator a oresenilor Spartani de acum trei milenii aproximativ.

on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 8:47

Mircea

Manager

http://www.nebunidebuni.com
Pe acesta l-am vizionat la inceputul vacantei

on: la data de Joi 12 Aug 2010 - 13:15

Punctz

Sunt un nou membru

am vizionat si eu la cinema

Merita!!!! vizualizat

on: la data de Dum 5 Sept 2010 - 10:46

Alecs_in_Actiune

Sunt un nou membru

CHiar merita si eu l am vazut

on: la data de Sam 21 Mai 2011 - 10:52

arti

Membru

Un film dus putin la extrem zic eu,dar cu toate acestea nui pot da decat 10:D

on: la data de Dum 22 Mai 2011 - 10:51

Boggy93

Membru

@arti a scris:Un film dus putin la extrem zic eu,dar cu toate acestea nui pot da decat 10:D

E dus la extreme pentru ca foloseste un stil simbolic de a prezenta acel episod istoric, mai mult sub forma de legenda.
Este clar ca acele creaturi monstruoase nu existau si ca scenele de lupta sunt reproduse in asa fel incat sa para cat mai spectaculoase, cu o coloana sonora la fel de energica.
Insa filmul reuseste sa puna in prim plan valoarea spartanilor, ceea ce intr-adevar este important de remarcat.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum